Solární plachta na zakrytí hladiny bazénu je spíše přenesený výraz, ve skutečnosti jde o polyetylenovou krycí vrstvu, která se nápadně podobá bublinkové fólii. Nejde však o pouhý balicí materiál, fólie pro bazény se vyrábí ve vyšší kvalitativní třídě, s předpokládanou dlouhou životností při šetrném zacházení několika let, možná i déle, než deseti let.
Využití solární plachty je mnohem širší, než jen zakrytí hladiny, aby se v ní nepotápěl hmyz a listy ze stromů. Výraz solární souvisí s podporou udržení potřebné teploty vody na koupání, fólie zčásti brání úniku tepla z nádrže a tím snižuje náklady na ohřívání vody. Možná jste někde zaslechli pohádku o bublinkách, které zesilují účinek slunečních paprsků jako lupa, a tím vodu ohřívají, to je skutečně jen pohádka, je to výmysl, který koluje napříč webovým prostorem, a někteří lidé mu mohou slepě uvěřit.
Co však pohádkou není, ale co možná někteří z vás podceňují, je vodní výpar. Vypařování vody je jev, který probíhá v přírodě neustále, 24 hodin denně, a čím vyšší teplota a nižší vlhkost vzduchu, tím rychleji se voda odpařuje. V létě to může být u vašeho zahradního bazénu i několik desítek litrů za den, a když si je vynásobíte počtem dnů, kdy je bazén v provozu, doberete se k zajímavým výsledkům.
Za rok to na vodném a stočném může dělat i více, než tisíc korun, ovšem máte-li na hladině bazénu solární plachtu, vypařující se vodní pára se od ní odrazí zpět do vody a výpar se sníží prakticky na nulu. Snadno si pak spočítáte, za jak dlouho se vám krycí plachta zaplatí, a od kdy pak bude šetřit vaši peněženku. A při dnešních cenách energií to nemusí být zrovna zanedbatelná částka. Jak vidíte, plachta na hladině bazénu není jen komerční trik, jak z vás vytáhnout peníze, ale je to spíše naopak trik, jak je při provozu bazénu ušetřit.