Implantovat si platební čip o velikosti rýžového zrna pod kůži možná některým zní jako vzdálená budoucnost, ale pro některé lidi je platba tímto způsobem osvědčená metoda. Jedním z těchto moderních lidí je i člen Paralelní Polis Milan Půlkrábek. Paralelní polis je podnik kde lze platit pouze virtuální měnou.
Existuje seznam lidí se zavedeným čipem?
Mi máme v evidenci asi padesátku lidí, které jsem za poslední rok „očipovali“. Ale uživatelů může být mnohem víc. Čip si můžete objednat na internetu a implementovat pod kůži svépomocí z pohodlí domova.
Co si pod pojmem implementace představit?
Skleněná kapsle, ve které je čip uložen má rozměry dva krát dvanáct milimetrů. Pod kůži jej můžete vpravit za pomoci velké injekční stříkačky. Pod kůží je čip viditelný jen v případě, že se na místo vpichu přímo zaměříte. Pro umístění kapsle je vhodné zvolit místo mezi palcem a ukazováčkem ruky. Zde se nachází měkká tkáň, která kapsli lépe chrání a také to není místo které by mohlo být vystaveno tlaku v případě pádu nebo jiného úrazu.
A co letištní kontroly nebo vyšetření v nemocnici?
Na rentgenu je kapsle dobře viditelná, ale letištní scannery to nezaznamenají. Nevíme o žádných omezeních, které by se v poslední době museli vyřešit.
Jsou důvody, pro které se nechat očipovat?
Čip lze používat jako elektronickou podporu paměti. Můžete si do něj nahrávat různá hesla k ověřování přístupu do počítače, vstupních dveří nebo telefonu. Ale lze jej také používat jako bitcoinovou peněženku. Místo telefonu nebo karty s čipem přikládáte na platební terminál ruku.
Jak do čipu dostanu potřebné data?
Nahrávaní informací na čip je velmi snadné a to za pomoci telefonní aplikace. Zařízením ze speciální čtečkou se nahrají informace bezdrátově. Jen je třeba myslet na to, že současné čipy májí kapacitu jen 880 bajtů. Takže je jejich nejčastější využití jako bitcoinová peněženka.