- Buď k sobě upřímný a vyber si obor podle toho, co ti skutečně jde. Nehrň se na medicínu, když je chemie tvým největším nepřítelem. Tvoje rozhodnutí tě bude doprovázet po celý tvůj život, takže se nenech ovlivnit okolím, a hlavně představami tvých rodičů.
- Projdi si tvé koníčky. Ano, i tvůj koníček tě může jednou živit! Žijeme v době, která nám nabízí obrovské spektrum pracovních pozic. Jestli jsi fanda fotografování, zvaž obor na vysoké škole, který se zaměřuje na fotografování.
- Vybral sis obor? Promysli město! I když v naší zemi za vysokou školu nemusíme platit, může se prodražit na dojíždění a ubytování v daném městě. Mnoho rodin si nemůže dovolit, každý měsíc odkládat tisíce pro jednoho člena, proto zvaž, které město bude šetrnější k rodinnému rozpočtu.
- Pokud už máš jasno, neváhej navštívit Gaudeamus, nebo Den otevřených dveří, kde tě zástupci informují, co studium vašeho vybraného oboru obnáší. Mnoho maturantů je po prvních týdnech na vysoké škole zklamaných, protože si studium představovali jinak. I na vysoké škole je studium příliš teoretické a často se praxe dočkáte až v posledním ročníku.
- Zajímej se o uplatnění absolventů v oboru. Aby vysoké školy nalákaly co nejvíc studentů, otevírají obory, nad kterými zůstává rozum stát. Zkuste si na internetu otevřít pracovní nabídky a poohlédni se po tvém oboru. Na internetu též nejdeš statistiku nezaměstnanosti absolventů podle fakult.
- Pokud si nejsi 100% jistý ve výběru, můžeš rozhodování odložit a prožít tak rok např. v zahraničí, nebo získávat pracovní zkušenosti, které jsou k nezaplacení.
Výběr vysoké školy je opravdu důležitý. Ačkoliv spousta studentů jde na vysokou jenom kvůli tomu, aby zatím nemuseli hledat práci, vyjma studentských brigád, studium by vás mělo opravdu bavit. Musíte si uvědomit, že na škole budete několik let. Proto vybírejte s rozumem, podle toho, co vás zajímá, i podle složitosti studia.