Když se ucpe záchod, je to patálie, protože není průchozí a nelze jej nadále využívat. Tehdy je zapotřebí co nejdříve zasáhnout.
Práce s gumovým zvonem – první pomocí u ucpaného záchodu bývá gumový zvon. Je to skutečně účinný pomocník, ale musíte s ním umět zacházet. Zvon vytváří podtlak rázovou vlnou, ale musí být dobře nasměrován. Pokud se vám vysmekne z ruky, ruka se zaboří do mísy s výkaly a můžete si přivodit i nepříjemné pohmožděniny. Další komplikací je stříkání vody, může se stát, že vám zvon vystříkne odpadní tekutinu přímo na obličej nebo na oblečení či kolem vás na stěny a na podlahu. Jestliže si na tuto práci netroufáte, zavolejte raději instalatéra.
Dráty a péra – v žádném případě se nepokoušejte do záchodu strkat různé předměty, jako jsou dráty a elektrikářská péra. Mohly by se uvnitř v odpadovém potrubí zablokovat a nedostali byste je ven. Tím by se celá situace značně zkomplikovala a také zřejmě i prodražila. Zároveň nenalévejte do záchodu žádné chemické látky, jako jsou kyseliny či louhy, mohli byste se popálit a navíc účinnost látek je mizivá, pokud je naředíte s vodou v míse.
Žaludeční nevolnost – při čištění záchodu se vám může zvednout žaludek, někteří lidé jsou velmi citliví na tyto nepříjemné zápachy a zvracením si ještě přitížíte. Toto je další důvod, proč do akce povolat instalatéry nonstop. Jsou také situace, kdy se vám zanesení toalety nejméně hodí, například pokud k vám přijde dlouho očekávaná návštěva, těšíte se na ni a měli byste namísto domácí pohody řešit čištění záchodu. Instalatéři si poradí i bez vaší přítomnosti, a pokud je zavoláte na havarijním servisu, přijedou přibližně do hodiny.
Závada až v kanalizaci – závada může být až v kanalizaci, a s tím si žádný amatér neporadí. Instalatéři mají k dispozici osvědčené metody, například tlakové čištění vodou z přistavené cisterny nebo pomocí frézovací hlavice.