Ve všech vyspělých zemích se stále více mluví o nárůstu mužské neplodnosti. Údajně se již počet mužů, neschopných počít potomka, blíží k neplodnosti žen. Muži nemají nosit slipy či mobily v kapsách kalhot. Tím se totiž mužské orgány nezdravě přehřívají, což spolehlivě spermie zabíjí. Podobně prý působí i častá horká koupel nebo horečnatá onemocnění. Dá se tomu ale vůbec věřit?
Pochybná dánská teorie
V roce 1992 dánský vědecký tým vydal publikaci o neustálém klesání kvality spermatu u mužů, kterou však kvůli nevěrohodnosti okamžitě začali jiní odborníci napadat. V meziválečných časech byly laboratorní metody ještě nedokonalé a nelze tedy tvrdit, že jeden mililitr spermatu obsahoval přes neuvěřitelných sto miliónů spermií (zatímco dnes je to přibližně polovina). Při studii se navíc vycházelo pouze z padesáti vzorků, což je naprosto nedostatečné. Přesto se kvůli ní spustila přímo celosvětová hysterie.
Podvod století?
Strach a obavy o osud lidstva dokáží mnoho. Média, výrobci nejrůznějších potravinových doplňků, dokonce i lékaři, vědci a celé kliniky na jejich umělém vyvolání dokáží štědře vydělávat. Na vědecké výzkumy bylo vydáno spoustu grantových prostředků, aby se takřka s jistotou dalo tvrdit, že mladí muži jsou stále stejně plodní jako jejich předci. A tak negativní vlivy těsného oblečení, špatné stravy nebo nedostatku pohybu jsou pouhé spekulace.
Zapomíná se na věk
Proč tedy přesto kliniky asistované reprodukce uvádí stále větší počty umělých oplodnění kvůli mužské sterilitě? Na to není těžká odpověď. Poruchy plodnosti jsou totiž zaneseny do statistik u všech vyšetřovaných mužů. A věk těchto mužů je stále vyšší díky tomu, že rodičovství se odkládá do stále pozdějšího věku. A tak se dá říci, že si za problémy s početím mohou lidé většinou sami. I u mužů totiž platí, žečím vyšší věk, tím menší šance plodit děti.